sobota, 31 sierpnia 2013

O zaletach swetrów lopapeysa.

Lopapeysa znaczy tyle co "sweter z wełny", obecnie islandzkie swetry i ich wzornictwo są jednym z głównych artykułów w sklepach z rękodziełem. Sami posiadamy owe swetry i zanim przystąpię do krótkiej recenzji ich użytkowania w terenie, chciałabym przybliżyć kilka faktów o lopapeysa.


Historia.
Historia swetrów sięga lat 50 - tych XX wieku lub krótko przed, kiedy zwiększony import artykułów odzieżowych wyparł bardziej tradycyjną odzież islandzką, a ludzie zaczęli poszukiwać sposobu na zużytkowanie dużych ilości rodzimej wełny. Uważa się, że wzornictwo lopapeysa zaczerpnięto ze strojów kobiet grenlandzkich lub nawet inspirowano się tekstyliami Ameryki Północnej, Turcji lub Szwecji.

Cechy.
Charakterystyczny dla swetrów islandzkich jest dekoracyjny okrągły wzór wokół szyi. Swetry są dziane tak, że przód i tył są takie same, chyba że dodany jest zamek błyskawiczny. Włóczka na swetry (lopi) pochodzi z islandzkich owiec i zawiera zarówno długie zewnętrzne włókna jak i delikatne krótkie. Wyjątkowość lopi polega na tym, że nie jest przędziona maszynowo jak włóczki, które znamy, dzięki czemu zawiera więcej powietrza i posiada lepsze właściwości izolacyjne.


Test.
Mieliśmy okazję przetestować już wielokrotnie swetry na wypadach. Warunki pogodowe były różne, od słonecznych lecz wietrznych po sztormowe.

Pierwsze wrażenie po założeniu swetra, zwłaszcza na gołe ciało przyprawić może o dreszcze - ze względu na zawartość w wełnie długich i sztywnych włosów zewnętrznych, które działają trochę jak druciki. Trzeba się po prostu do tego przyzwyczaić, najlepiej przez częste używanie.

Drugie wrażenie to natychmiastowe grzanie. Sweter od początku zaczyna akumulować ciepło ciała.

Wiatr. 
Swetry nie są całkowicie wiatroodporne, idąc w samym swetrze będziemy czuli silniejsze podmuchy wiatru, ale nie pozbawią nas ciepła. Mój sweter jest nieco bardziej sfilcowany co znacznie wpływa na jego przepuszczalność.


Deszcz.
Dzięki szczególnej wełnie wszystkie wyroby z niej wykonane są praktycznie wodoodporne. Deszcz osiada na zewnętrznej warstwie włosów i nie przenika do wewnątrz. Wystarczy strzepnąć, by pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Podsumowując, lopapeysa może służyć zarówno jako jedyna warstwa grzejąca podczas górskiej wycieczki jak również jako docieplenie podczas obozowania, stosowane razem z warstwą przeciwwiatrową. Nie zamoknie podczas gorszej pogody i nie pozwoli gwałtownie się wyziębić. Swetry są świetne do wspinaczki lub innej formy wysiłku, ponieważ dzięki lekkiej przewiewności nie pozwalają się przepocić.


Na koniec link do stronki (dostępna także po polsku), gdzie po pobraniu odpowiedniej wtyczki można zaprojektować i wydrukować swój unikatowy wzór lopapeysa :)

5 komentarzy:

 1. zacznijcie je sprowadzać do polski:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasi znajomi już sprowadzają, kwestia ceny :)

   Usuń
  2. Mają jakiś sklep internetowy czy cuś?:>

   Usuń
  3. http://miniiceland.com/category/swetry-lopapeysa/

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń