niedziela, 23 czerwca 2013

ISLANDIA - Kleifarvatn.

Nadal jesteśmy w południowo - zachodniej części Islandii, tym razem nad jeziorem Kleifarvatn. Jezioro leży w okolicy aktywnej wulkanicznie, zwanej Krysuvik oraz na granicy płyt tektonicznych, co powoduje częste trzęsienia ziemi w tej okolicy. Do roku 2000 jezioro miało w najgłębszym miejscu 97 metrów, jednak po dużym trzęsieniu ziemi w tym roku, poziom wód zaczął opadać. Przypuszcza się, że trzęsienie utworzyło szczeliny przez które wycieka woda z jeziora. Takie zjawiska miały już miejsce w przeszłości i poziom wody ponownie wzrastał.


Mówi się, że w Kleifarvatn, tak jak w Loch Ness ukrywa się podwodna bestia. My niczego nie potwierdzamy, ale też nie dementujemy :) Planujemy wyprawę badawczą w wolnej chwili, połączoną z noclegiem w niewielkiej grocie na plaży Kleifarvatn. Wtedy wydamy oficjalne oświadczenie.

Nasza wycieczka była krótka lecz złożona, ponieważ w ten sam dzień zwiedziliśmy także położone niedaleko pola geotermalne Seltun, o których już pisaliśmy oraz przepiękne klify Krysuvikurberg.Olbrzym skamieniały z zachwytu.

Słowiańscy bogowie czuwają i tutaj...

Skalna rolada.

Idąc w jedną stronę plaża była biała...
Przytulna grota, z której już ktoś zrobił użytek, szkoda tylko, że drewno trzeba kupować w sklepie...


Typowy czarny piasek, tęsknię do bałtyckich plaż :)

2 komentarze:

  1. Tam naprawdę jest tak mało hmmm.. ludzi? Bo patrząc na zdjęcia nie widzi się innych zwiedzających niż Wy. Czy to taka pora po prostu? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej taka pora była naszych wycieczek, turyści zjeżdżają masowo w czerwcu. Poza tym prawda jest taka, że są to miejsca tak piękne jak mało uczęszczane, bo większość turistasów robi tzw. "golden circle" czyli Thingvellir, Geysir i Gullfoss, zwiedza Reykjavik i wraca do domów twierdząc, że zwiedziła Islandię :)

      Usuń