niedziela, 26 maja 2013

Seltun - pola geotermalne.

Seltun to pole geotermalne znajdujące się w południowej części półwyspu Reykjanes, w okolicy Krysuvik. 

Krótki rys historyczny: Islandczycy Eggert Olafsson i Bjarni Palsson byli pierwszymi, którzy eksperymentowali z odwiertami w tym kraju. W roku 1756 użyli świdra pożyczonego z Królewskiej Duńskiej Akademii Nauk, by zbadać okolicę ciepłych źródeł w Krysuvik. Pierwszy odwiert sięgał około 10 m, podczas gdy drugi tylko 3 m, a już dotarli do żył z gorącą wodą. Po wyciągnięciu świdra z odwiertu, błotnista woda wystrzeliła na 1,5 m w górę, zatem udało im się stworzyć nowe gorące źródło. Bo zdjęcia to jedno, a widok oparów w ruchu - całkiem co innego :)Płatki kwiatów rozrzucone na ścieżce, ślady po epickiej sesji zdjęciowej małej komunistki :)
Islandczycy zwykli dawniej wierzyć w istnienie ptaków z ciepłych źródeł, miały one nurkować w bańce wprost w e wrzącą wodę, gdy ktoś zbliżał się do źródeł. Uczeni Eggert Ólafsson i Bjarni Palsson podjęli próbę znalezienia tych ptaków, podczas swojej ekspedycji naukowej w XVIII wieku. Nie znaleźli jednak żadnego i tak opisują to w swoim dzienniku: Niektórzy Islandczycy wierzą, że są to w istocie ptaki, jednak inni czują, że jest to jedynie wytwór wyobraźni lub zwidy związane z ukazywaniem się pary na powierzchni wody. Inni uważają, że ptaki te są duchami. Wreszcie nieliczni, głównie starcy, uważają te ptaki za dusze zmarłych, przybierające widzialną postać.
Chmura zaczepiła się o ostry kamień.
Widok ze wzgórza ponad Seltun, w tle ocean rozbijający się o klify Krysuvikurberg - ptasi azyl, gdzie ponoć można zobaczyć maskonury.
Za Mojmirem jezioro Kleifarvatn.Gdybyśmy mieli jajka lub gorący kubek, byłoby gdzie przyrządzić.Parująca rzeczka.

1 komentarz:

  1. oj Islandia, moje marzenie!!! piekne zdjecia:) zazdroszcze nieco widokow - przyznaje:) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń